INDIE TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Wiza

Wizy turystyczne ważne są przez 6 miesięcy od daty ich wystawienia. Najlepiej zdobyć wizę zezwalającą na wielokrotne przekraczanie granicy, co umożliwi odwiedzanie sąsiadujących krajów. O wizę najlepiej starać się w Ambasadzie Republiki Indii w Polsce. Nie można przedłużać wiz turystycznych. Bardzo trudno jest także zdobyć wizę zezwalającą na pobyt w jednym z sąsiadujących państw.

Biznesmenom i studentom wydaje się wizy na 5 lat. Pewne obszary mimo wizy są niedostępne dla turystów, a do innych należy mieć specjalne przepustki. Wyjeżdżając z Indii po ponad 180 dniach, należy posiadać rozliczenie podatkowe. Można je zdobyć w we wszystkich miastach, w dziale zagranicznym Departamentu Podatku Dochodowego. Za rozliczenie się nie płaci, ale trzeba okazać wyciągi z banku, potwierdzające legalną z prawem wymianę pieniędzy. Jeśli chodzi o przepisy celne, to na szczęście dla turystów, zostały one ostatnio nieco uproszczone.

Deklarację wypełnia się w samolocie, w zależności od tego czy posiada się coś do oclenia czy nie, przechodzi się do zielonego lub czerwonego korytarza. Wypełniony formularz wraz z paszportem okazuje się po wylądowaniu. Problemy przy odprawie są bardzo rzadkie, celnicy sprawdzają walizki pobieżnie. Wyjątek stanowi lotnisko w Delhi - tam bagaże są prześwietlane a następnie przewożone do miejsca odbioru. Nie wolno wwozić sztabek złota i srebra, monet, które wyszły z obiegu, niektórych roślin i lekarstw. Na broń należy uzyskać pozwolenie.

Bez opłat wwozi się 200 papierosów lub 50 cygar, 0,95l alkoholu, jeden aparat i pięć filmów oraz przedmioty takie jak laptop, lornetka. Profesjonalny sprzęt i inne wartościowe przedmioty trzeba oclić lub podpisać oświadczenie, że się z nimi wróci do kraju. Oświadczenie trzeba okazać przed wylotem, a procedury, które są tym związane są okropnie czasochłonne. Zatem wniosek jest prosty: lepiej takowych rzeczy nie wwozić do Indii. Po przylocie trzeba zgłosić gotówkę w kwocie przekraczającej równowartość 10 tys. USD.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania