INDIE TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Porady

W każdej turystycznej apteczce powinny znaleźć się środki przeciw biegunce, środki na ból gardła, aspiryna, lekarstwa na alergie i antybiotyki (wedle potrzeby). Należy także zabrać tampony, plastry i tabletki do uzdatniania wody. Na miejscu jest możliwe kupno środków zapobiegających odwodnieniu, dodane do wody idealnie się nadają na upał i w przypadku biegunki.

Najpoważniejsze dolegliwości, na jakie jesteśmy narażeni w czasie pobytu w Indiach to przede wszystkim biegunka i oparzenia słoneczne Biegunce można bez problemu zapobiec, należy jednak stosować odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim po przyjeździe trzeba solidnie odpocząć i ograniczyć się do spożywania lekkostrawnych potraw. Ponadto trzeba bardzo dużo pić, ale tylko przegotowaną lub przefiltrowaną wodę. Nie wolno dodawać do napojów lodu, bo zazwyczaj jest zrobiony z nie przegotowanej wody. Jedzenie musi być ugotowane i spożywane na ciepło. Dla bezpieczeństwa lepiej unikać surówek i obierać owoce.

Płyny najlepiej uzupełniać z dodatkiem soli zapobiegających odwodnieniu. Biegunka utrzymująca się dłużej niż dwa dni może dać początek czerwonce lub lambliozie. Czerwonka objawia się biegunką, krwią w kale, mogą też wystąpić wymioty i skurcze żołądka. Lamblioza jest wywołana także przez pasożyty, ale rozwija się powoli i powoduje rozwolnienie, któremu towarzyszy uczucie wzdęcia i nudności. Choroby jakie najczęściej dotykają przybywających tu turystów to malaria i choroba wysokościowa. Malaria jest roznoszona przez komary, ma bardzo ciężki przebieg i może okazać się śmiertelna. Objawy malarii są podobne, jak w przypadku ciężkiej grypy. Pojawia się temperatura, dreszcze, biegunka lub bóle mięśni, a czasem wszystko na raz. Najgorsze jednak jest to, że objawy mogą wystąpić nawet rok po ukąszeniu zakażonego owada. Najlepszą ochronę stanowi spanie pod moskitierą spryskaną środkami przeciwko komarom i zawierającym permetrynę, a wieczorami noszenie długich ubrań. Warto także palić powszechnie dostępne w Indiach spirale, których dym odstrasza komary.

Choroba wysokościowa pojawia się powyżej 2500 m n.p.m, towarzyszące jej pierwsze objawy to kołatanie serca, trudności z oddychaniem, bezsenność, ból głowy i utrata apetytu. Najważniejsze to odpoczywać przez pierwsze 48h, aby przystosować organizm do nowych warunków. Należy również pić co najmniej 4-6l płynów dziennie. Jeśli samopoczucie się nie poprawi, a objawy będą się nasilać, to jedynym rozwiązaniem jest zejście na bezpieczną wysokość. Trzeba pamiętać o nakryciu głowy, noszeniu przewiewnych ubrań i stosowaniu kremu z filtrem. Nadmiar słońca powoduje dwa rodzaje dolegliwości.

Typowe wyczerpanie upałem objawia się płytkim oddechem, przyśpieszonym tętnem, nienaturalną bladością, skurczem w nogach, nudnościami i bólem głowy. Zapobiec takiemu stanowi można poprzez odpoczynek w ocienionym miejscu, popijając wodę z solą kuchenną. Bardziej niebezpieczny jest jednak udar cieplny, który zdarza się bardzo często w takim klimacie, w jakim znajdują się Indie. Temperatura ciała gwałtownie wzrasta, a skóra się wysusza. Osoba, dotknięta udarem, najpierw czuje się nieswojo, po czym traci przytomność. Trzeba bezwzględnie wezwać pogotowie, chorego okryć ręcznikami zanurzonymi w zimnej wodzie i bez przerwy wachlować.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania