INDIE TRAVEL
KLUB PODRÓŻNIKA

Architektura

Architektura indyjska to przede wszystkim budowle sakralne, które przybierają rozmaite kształty i rozmiary, w zależności od religii i regionu. Świątynie hinduistyczne wyróżniają się belkami nośnymi, niskimi sufitami, wąskimi otworami drzwiowymi oraz setkami filarów. Hinduskie świątynie są ograniczone od trzech stron, a w ciemnym wnętrzu zawsze kryje się sanktuarium. Inaczej wyglądają indyjskie meczety, która mają obszerne wnętrza, powstałych dzięki wprowadzeniu łuku do architektury muzułmańskiej.


Świątynia hinduska jest miniaturowym obrazem wszechświata, wyglądem ma zachęcać bóstwo do przybycia. Duże znaczenie przy ich projektowaniu odgrywały wyliczenia astrologiczne i numerologiczne. Plany budowli musiały być zgodne z świętymi zasadami wastu śastrami, przypominającymi dalekowschodnie feng shui, według których należy aranżować przestrzeń. Początkowo większość świątyń była prostym schronieniem, postawionym w świętym miejscu, pod drzewem lub nad rzeką. Wraz ze skomplikowaną rozbudową dokonywaną przez wyznawców przekształciły się we wspaniałe budowle. Woda, jest nieodłącznym elementem ich rozplanowania. Dzięki niej duchy mogą przejść na oddalony brzeg, również w tym miejscu odbywają się rytualne ablucje.


Takie sanktuarium zawsze ma kształt kwadratu i musi być zorientowane na którąś stronę świata, najlepiej na wschód. W centrum umieszczony jest wizerunek bóstwa. Wewnętrzne pomieszczenie może być skierowane na inną stronę, zależną od pory roku, w jakiej wzniesiono świątynie i od tego, jakiemu bóstwu była poświęcona. Główne wejście otoczone jest rzeźbami bogiń rzek, a ściany wypełniają różnorodne wizerunki bóstw.


Przed złem chronią mitologiczni strażnicy. Strzeliste dachy, sprawiają, że świątynia jest widoczna z oddali. Spadziste wieże zwane śikhara mają rożne kształty, zależne od regionu. Sikhijskie świątynie zwane gurdawara nie rządzą się sztywnymi zasadami architektonicznymi, przykładowo Żłota Świątynia w Amritsarze łączy styl hinduski i muzułmański.


Najprostszym typem świątyni buddyjskiej jest stupa, która zawiera relikwie Buddy. Wierni okazują szacunek chodząc po nie niej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Z czasem zaczęto dodawać wizerunek Buddy i miejsce oddawania czci, zazwyczaj umieszczone na końcu korytarza. Najstarsze świątynie były z kamienia, ale rzeźbione tak, by przypominać drewniane konstrukcje. Do najdoskonalszych przykładów tego typu sztuki architektonicznej, należą wspaniałe stupy w Sanczi i Amarawati. Architektura pobożnych dżinistów specjalizuje się w budowaniu ośrodków świątynnych o gęstej zabudowie np. Szatrundżaja w stanie Gudżaret to ponad 900 świątyń na jednym wzgórzu.

Kreator stron internetowych - strona bez programowania